2
Year
Warranty
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Hisense 65U6NQTUK
65" ULED Mini LED 4K Mini LED Smart TV, 4K Ultra HD, Grey, E Rated
£529
Save £50
Was £579
Spread the cost:
£44.09 for 12 months at 0.0% APR***
Save more together
Service that goes further
Awaiting stock
You can expect delivery within 10-14 days
Installation & Recycling Available**
Protection available from £6.89 p/m
Flexible Finance Options
£44.09 for 12 months at 0.0% APR***
***Representative Example
- Representative - 23.9% APR (variable)
- Purchase interest rate - 23.9% p.a. (variable)
- Assumed Credit Limit - £1,200
- Product code: 65U6NQTUK
- Screen (Inches/Type) - 65 4K Ultra HD ULED MiniLED
- Operating System - VIDAA
- Mini LED
- Hi-View Engine
- Warranty - 2 years parts and labour
Product Dimensions with Stand (HxWxD) (mm) - 901 x 1451 x 313
Energy
Rating
| Type | 65" ULED Mini LED 4K Mini LED Smart TV |
| Brand | Hisense |
| Model | 65U6NQTUK |
| EAN: | 6942351403960 |
| Mini LED | |
| Hi-View Engine | |
| Quantum Dot Colour | |
| Freely | |
| Total HDR Solutions | |
| Dolby Atmos | |
| Wide Viewing Angle | |
| The Power of Smart |
| Display diagonal | 165.1 cm (65) |
| HD type | 4K Ultra HD |
| Display resolution | 3840 x 2160 pixels |
| Display technology | ULED MiniLED |
| Screen shape | Flat |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Display brightness | 600 cd/m² |
| Contrast ratio (typical) | 5000:1 |
| LED backlight | Yes |
| LED backlighting type | Mini LED |
| Response time | 8 ms |
| Native refresh rate | 60 Hz |
| Dynamic contrast ratio marketing name | Mega Contrast |
| Viewing angle, horizontal | 178° |
| Viewing angle, vertical | 178° |
| Display diagonal (metric) | 1650 mm |
| Tuner type | Digital |
| Analog signal format system | Not supported |
| Digital signal format system | DVB-C, DVB-S, DVB-S2, DVB-T, DVB-T2 |
| Auto channel search | Yes |
| Smart TV | Yes |
| Internet TV | Yes |
| Operating system installed | VIDAA |
| Operating system version | U7.6 |
| Video apps | All 4, Amazon Prime Video, Apple TV, BBC iPlayer, BritBox, Chili, Disney+, Freely, ITV X, My5, NOW TV, Netflix, Paramount+, Rakuten TV, UKTV Play, YuppTV |
| Music apps | BBC Sounds, Deezer, YouTube Music |
| Sports apps | BBC Sports |
| Number of speakers | 2 |
| RMS rated power | 20 W |
| Audio output channels | 2.0 channels |
| Audio decoders | DTS:X, Dolby Atmos |
| Wi-Fi | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Ethernet LAN | Yes |
| Bluetooth version | 4.2 |
| Web browser | Yes |
| Product colour | Grey |
| VESA mounting | Yes |
| Colour name | Charcoal grey |
| Panel mounting interface | 400 x 300 mm |
| On/off switch | Yes |
| Housing material | Aluminium, Metal, Plastic |
| Stand type | Legs stand |
| Stand colour | Grey |
| High Dynamic Range (HDR) supported | Yes |
| Noise reduction | Yes |
| High Dynamic Range (HDR) technology | Dolby Vision, High Dynamic Range 10 (HDR10), High Dynamic Range 10+ (HDR10 Plus), Hybrid Log-Gamma (HLG) |
| Game mode | Yes |
| Video formats supported | AVI, H.264, HEVC/H.265, MPEG2, MPEG4, VP9 |
| Game features | Auto Low Latency Mode (ALLM), Variable Refresh Rate (VRR) |
| Plug and Play | Yes |
| 4K Ultra HD upscaling | Yes |
| Parental control | Yes |
| HDMI ports quantity | 3 |
| USB 2.0 ports quantity | 2 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 0 |
| Common interface Plus (CI+) | Yes |
| HDMI version | 2.0 |
| Audio Return Channel (ARC) | Yes |
| Composite video in | 1 |
| Digital audio optical out | 1 |
| Headphone outputs | 1 |
| AC (power) in | Yes |
| Voice control | Yes |
| Voice guide | Yes |
| Electronic Programme Guide (EPG) | Yes |
| Number of OSD languages | 34 |
| Sleep timer | Yes |
| Works with Amazon Alexa | Yes |
| Power consumption (standby) | 0.5 W |
| Energy efficiency class (SDR) | E |
| Energy efficiency class (HDR) | G |
| Energy consumption (SDR) per 1000 hours | 85 kWh |
| Energy consumption (HDR) per 1000 hours | 180 kWh |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Hisense technologies (AV/TV) | 4K upscaling |
| Width (with stand) | 1451 mm |
| Depth (with stand) | 313 mm |
| Height (with stand) | 901 mm |
| Weight (with stand) | 19.3 kg |
| Width (without stand) | 1451 mm |
| Depth (without stand) | 75 mm |
| Height (without stand) | 836 mm |
| Weight (without stand) | 18.6 kg |
| Quick installation guide | Yes |
| Manual | Yes |
| Package width | 1649 mm |
| Package depth | 160 mm |
| Package height | 1057 mm |
| Package weight | 27.2 kg |
| Package type | Box |
| Desktop stand | Yes |
| Cables included | AC |
| Remote control included | Yes |
| Batteries included | Yes |
| Battery type | AAA |
| Number of batteries supported | 2 |
2 years parts and labour. We advise that you register your Hisense appliance and activate your warranty at hisense.warrantyonline.co.uk/welcome.
2
Year
Warranty
Compare with similar items
Customers also bought
Customer Reviews
Compatible Wall brackets
Choose an option below. All include fastening screws for the TV screen.
Fixed
Tilting
Full Motion
Delivery
We do not have this item in stock at the moment. When you place your order with us, we will order this item from the manufacturer.
Awaiting stock
You can expect delivery within 10-14 days
We will contact you to arrange a delivery date.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Installation Service
Let us install your new appliance for you. Our installation service covers most of the UK, but you can check if it's available in your area by entering your postcode on the basket page.
Visit our appliance installation page to learn more about pricing and what's included.
**Installation available subject to postcode.
Recycling Services
We can take away your old appliance, unwrap your new one and recycle all that pesky packaging for you.
Just select 'Recycle Old Appliance' and 'Unwrap and Recycle Packaging' on the basket page.
Find out more about our appliance and packaging recycling service.
Product Protection
to complement your guarantee
Your quote
Cover for as long as you need it
£6.89
a month
What's covered
- Repairs for accidental damage - starting today
- A replacement (with same or similar features) if your appliance can't be fixed - we'll cover installation costs up to £50 for white, laundry and TV products
- Call-outs, parts and labour included, with no excess to pay
What's not covered
- Cosmetic and malicious damage
- Costs that you may incur due to your product being unusable
- Installation (other than £50 for white, laundry and TV products) and disposal charges for a replacement product
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.
Add a wall bracket 
Loading
You've added an item to your basket.