2
Year
Warranty
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
TCL 75T8C-UK
75" QLED Smart Television, 4K Ultra HD, Black, F Rated
Retail Price
£699
Save £30
Was £729
Free Delivery
Spread the cost:
£58.25 for 12 months at 0.0% APR***
Save more together
Service that goes further
Low Stock
Free or Next Day Delivery from 3rd April*
Installation & Recycling Available**
Protection available from £6.89 p/m
Flexible Finance Options
£58.25 for 12 months at 0.0% APR***
***Representative Example
- Representative - 23.9% APR (variable)
- Purchase interest rate - 23.9% p.a. (variable)
- Assumed Credit Limit - £1,200
- Product code: 75T8C-UK
- Screen (Inches/Type) - 75 4K Ultra HD QLED
- Operating System - Google TV
- 4K HDR PRO combined with Quantum Dot provides a superior High Dynamic Range (HDR) experience delivering accurate colors and finest details
- HVA Screen
- Warranty - 2 years parts and labour
Product Dimensions with Stand (HxWxD) (mm) - 1035 x 1666 x 343

Energy
Rating
| Type | 75" QLED Smart Television |
| Brand | TCL |
| Model | 75T8C-UK |
| Also known as: | 75T8CUK |
| EAN: | 5901292527938 |
| 4K HDR PRO combined with Quantum Dot provides a superior High Dynamic Range (HDR) experience delivering accurate colors and finest details | |
| HVA Screen: HVA (Hi-Performance Vertical Alignment) represents the next generation of VA screens. HVA Screens deliver High Contrast, Lower Energy Consumption and Wider Viewing Angle | |
| AiPQTM Processor: AiPQ enabled TCL algorithm processes contents with stable and high 4K quality, clear and fluent motion, high contrast and the finest details | |
| HDR Multi-Format: There are a lot of ways to get the best 4K HDR picture quality on the TV: HDR10, HDR HLG, HDR10+ , HDR DOLBY VISION and Dolby Vision IQ. This TCL TV supports them all | |
| GAME MASTER: For gamers, a responsive TV is just as important as one with a good picture. T8C Series comes particularly with HDMI 2.1, ALLM, 144Hz VRR and 120Hz VRR supported, you'll experience lowest latency and the best picture settings for gaming, automatically. On top of that it comes with VRR (Variable Refresh Rate) including also FreeSync Premium certification and Game Bar | |
| 288Hz Game Accelerator: TCL's latest DLG technology (Dual Line Gate) brings a higher refresh rate and an improved game latency for PC gaming (288Hz Game Accelerator in FHD resolution) | |
| ONKYO 2.1 SOUND SYSTEM speakers, specially designed for sound clarity and precision allow a more realistic DOLBY ATMOS sound experience at home | |
| Miracast & Google Cast (formerly known as Chromecast built-in) & Airplay 2 : Easily cast your mobile, tablet or laptop onto your big TCL TV. Now, you can enjoy your favourite contents on a much bigger TV screen from TCL, without any cable | |
| GOOGLE TV brings together movies, shows, TV and more from across your apps and subscriptions and organizes them just for you |
| Display diagonal | 190.5 cm (75) |
| HD type | 4K Ultra HD |
| Display resolution | 3840 x 2160 pixels |
| Display technology | QLED |
| Screen shape | Flat |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Display brightness | 350 cd/m² |
| Contrast ratio (typical) | 6000:1 |
| LED backlight | Yes |
| LED backlighting type | Direct-LED |
| Response time | 8.5 ms |
| Native refresh rate | 120 Hz |
| Display refresh rates supported | 240 Hz |
| Tuner type | Analog & digital |
| Analog signal format system | NTSC, PAL BG, PAL I, PAL L, SECAM D/K, SECAM L |
| Digital signal format system | DVB-C, DVB-S2, DVB-T2 |
| Smart TV | Yes |
| Internet TV | Yes |
| Operating system installed | Google TV |
| Screen mirroring | Yes |
| Apple AirPlay 2 support | Yes |
| Hybrid Broadcast Broadband TV (HbbTV) | Yes |
| Video apps | All 4, Amazon Prime Video, BBC iPlayer, Disney+, Google TV, HBO, ITV Hub, ITV X, My5, NOW TV, Netflix, Twitch, YouTube |
| Music apps | Spotify |
| Lifestyle apps | Google Apps |
| Number of speakers | 2 |
| RMS rated power | 10 W |
| Audio output channels | 2.1 channels |
| Audio decoders | Dolby Atmos |
| Wi-Fi | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Ethernet LAN | Yes |
| Miracast | Yes |
| Product colour | Metallic |
| VESA mounting | Yes |
| Panel mounting interface | 400 x 400 mm |
| Frameless design | Yes |
| Introduction year | 2025 |
| Stand type | Legs stand |
| High Dynamic Range (HDR) supported | Yes |
| Noise reduction | Yes |
| High Dynamic Range (HDR) technology | Dolby Vision, HDR 10+, High Dynamic Range 10 (HDR10) |
| Game mode | Yes |
| Subtitles function | Yes |
| Dolby Vision | Yes |
| Processor cores | 4 |
| 4K Ultra HD upscaling | Yes |
| Auto standby | Yes |
| Smartphone/tablet remote support | Yes |
| USB playback | Yes |
| HDMI ports quantity | 4 |
| USB 2.0 ports quantity | 0 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 1 |
| Common interface (CI) | Yes |
| HDMI version | 2.1 |
| Audio Return Channel (ARC) | Yes |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Control type | Remote |
| Voice control | Yes |
| Electronic Programme Guide (EPG) | Yes |
| Auto power off | Yes |
| Sleep timer | Yes |
| Works with Amazon Alexa | Yes |
| Works with the Google Assistant | Yes |
| Power consumption (standby) | 0.5 W |
| Energy efficiency class (SDR) | F |
| Energy efficiency class (HDR) | G |
| Energy saving mode | Yes |
| Width (with stand) | 1666 mm |
| Depth (with stand) | 343 mm |
| Height (with stand) | 1035 mm |
| Weight (with stand) | 24.4 kg |
| Width (without stand) | 1666 mm |
| Depth (without stand) | 65 mm |
| Height (without stand) | 958 mm |
| Weight (without stand) | 23.9 kg |
| Stand width | 1316 mm |
| Screws included | Yes |
| Quick start guide | Yes |
| Manual | Yes |
| Package weight | 34.2 kg |
| Package width | 1850 mm |
| Package depth | 147 mm |
| Package height | 994 mm |
| Remote control included | Yes |
| Motion control | Yes |
| Wi-Fi ready | Yes |
| 4 sides bezel-less design | Yes |
| HDMI | Yes |
| Country of origin | China |
| Mains power | Yes |
| Hybrid Log-Gamma (HLG) | Yes |
| Stand | yes |
| Smart TV applications | Netflix, YouTube, Amazon Prime, AppleTV+, Google Play Apps |
| Analogue tuner | Yes |
| DVB-T2 tuner | Yes |
2 years parts and labour. Keep a copy of your Sales Invoice as proof of purchase.
2
Year
Warranty
Customers also bought
Customer Reviews
Compatible Wall brackets
Choose an option below. All include fastening screws for the TV screen.
Fixed
Tilting
Full Motion
Free or Next Day Delivery
from 3rd April
This item is In Stock at our warehouse and ready for immediate delivery.
Free and Next Day Delivery offers are subject to postcode and availability. You can find your earliest delivery date at checkout.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Click & Collect
from LE4 1AU
If you need an item straight away, you can choose the "Click & Collect" option on the basket page and pick the item up yourself direct from our warehouse in Leicester.
Installation services can not be added to your order when choosing Click & Collect. Find out more about Click & Collect.
Installation Service
Let us install your new appliance for you. Our installation service covers most of the UK, but you can check if it's available in your area by entering your postcode on the basket page.
Visit our appliance installation page to learn more about pricing and what's included.
**Installation available subject to postcode.
Recycling Services
We can take away your old appliance, unwrap your new one and recycle all that pesky packaging for you.
Just select 'Recycle Old Appliance' and 'Unwrap and Recycle Packaging' on the basket page.
Find out more about our appliance and packaging recycling service.
Product Protection
to complement your guarantee
Your quote
Cover for as long as you need it
£6.89
a month
What's covered
- Repairs for accidental damage - starting today
- A replacement (with same or similar features) if your appliance can't be fixed - we'll cover installation costs up to £50 for white, laundry and TV products
- Call-outs, parts and labour included, with no excess to pay
What's not covered
- Cosmetic and malicious damage
- Costs that you may incur due to your product being unusable
- Installation (other than £50 for white, laundry and TV products) and disposal charges for a replacement product
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.
£0 today. 3 interest free payments of £233 with a 3 month plan. Read More
Save even more with Marks+
NEW 120 Day Returns
Discover the perks:
Save an extra £40 on this item
Free recycling (worth £25)
Free tastecard (worth £79.99)
Exclusive competitions
Register for only £19.99
- Membership valid for 12 months
- Membership will not automatically renew
Add a wall bracket
Loading
You've added an item to your basket.