10
Year Parts
Warranty
+ 1 Year Labour
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Hotpoint ACP778C/BA
77cm Induction Hob, Black
£629
Service that goes further
- Product code: 869991558100
- Power Management
- My Menu
- Flexi Zone
- Power Plug - Hard Wired
- Warranty - 10 years parts and 1 year labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 54 x 770 x 510
| Type | Induction Hob |
| Brand | Hotpoint |
| Model | ACP778C/BA |
| Also known as: | 869991558100, ACP778CBA |
| EAN: | 5054645558100 |
| Power Management | |
| My Menu | |
| Flexi Zone | |
| Electronic Timer | |
| Advanced Sensor Technology | |
| Child Lock | |
| My Active Sense Menu | |
| Residual Heat Indicators |
| Product colour | Black |
| Appliance placement | Built-in |
| Hob width size | 770 mm |
| Hob type | Zone induction hob |
| Top surface type | Glass-ceramic |
| Number of cooking zones | 8 zone(s) |
| Number of electric cooking zones | 8 zone(s) |
| Cooking zone 1 type | Regular |
| Cooking zone 1 shape | Rectangular |
| Cooking zone 2 type | Regular |
| Cooking zone 2 shape | Rectangular |
| Cooking zone 3 type | Regular |
| Cooking zone 3 shape | Rectangular |
| Cooking zone 4 type | Regular |
| Cooking zone 4 shape | Rectangular |
| Cooking zone 5 type | Regular |
| Cooking zone 5 shape | Rectangular |
| Cooking zone 6 type | Regular |
| Cooking zone 6 shape | Rectangular |
| Cooking zone 7 type | Regular |
| Cooking zone 7 shape | Rectangular |
| Flexible cooking zone | Yes |
| Number of flexible cooking zones | 8 zone(s) |
| Control panel colour | Black |
| Frame colour | Black |
| Boost function | Yes |
| Number of boosters | 18 |
| Number of power levels | 18 |
| Pan detection | Yes |
| Keep warm function | Yes |
| Overheat protection | Yes |
| Overflow protection | Yes |
| Control type | Touch |
| Control position | Front |
| Built-in display | Yes |
| Timer | Yes |
| Timer type | Digital |
| Hob on indicator | Yes |
| Child lock | Yes |
| Connected load (electric) | 7400 W |
| AC input voltage | 230 V |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Current | 32.2 A |
| Power plug type | Hard Wired |
| Hotpoint technologies (cooking) | Boost Function, Child lock, My Menu, Residual Heat Indicator, Total Flexi |
| Width | 770 mm |
| Depth | 510 mm |
| Height | 54 mm |
| Weight | 14.4 kg |
| Cord length | 1.5 m |
| Installation compartment width | 750 mm |
| Installation compartment depth | 510 mm |
| Installation compartment height | 30 mm |
| Package width | 860 mm |
| Package depth | 600 mm |
| Package height | 130 mm |
| Package weight | 15.5 kg |
Loading
10 years parts and 1 year labour, subject to registration within 28 days of delivery. To activate your warranty go to www.hotpoint.co.uk.
10
Year Parts
Warranty
+ 1 Year Labour
Compare with similar items
Customers also bought
Customer Reviews
Induction Hobs
Induction hobs can be installed either flush or surface mounted. We are only able to install surface mounted hobs unless the worktop cut-out has already been prepared as per the example image below. If you're buying a replacement, it's likely you already have this in place.
Delivery
We do not have this item in stock at the moment. When you place your order with us, we will order this item from the manufacturer.
It generally takes 6-12 working days for the item to arrive at our warehouse.
We will then contact you to arrange a delivery date.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.

You've added an item to your basket.