5
Year
Warranty
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Sony K55S25M2PB.UKA
55" Smart Television, 4K Ultra HD, Black, E Rated
£899
Free Delivery
Spread the cost:
£74.92 for 12 months at 0.0% APR***
Save more together
Service that goes further
- Product code: K55S25M2PB.UKA
- Screen (Inches/Type) - 55 4K Ultra HD LCD
- Operating System - Android TV
- Everything Upscaled Close To 4K Quality
- The Entertainment You Love All In One Place
- Warranty - 5 years parts and labour
Product Dimensions with Stand (HxWxD) (mm) - 782 x 1227 x 288

Energy
Rating
| Type | 55" Smart Television |
| Brand | Sony |
| Model | K55S25M2PB.UKA |
| Also known as: | K55S25M2PBUKA |
| EAN: | 4548736180352 |
| EVERYTHING UPSCALED CLOSE TO 4K QUALITY: From classic movies to the latest TV shows, our 4K X-Reality PRO technology analyses, cleans, and refines every detail | |
| THE ENTERTAINMENT YOU LOVE ALL IN ONE PLACE: Browse 400,000+ movies and TV episodes from across your favourite streaming services on this Google TV, along with 10,000+ apps and games | |
| GOOGLE CAST BUILT-IN: Share content from your smartphone, tablet, laptop, or computer straight on to the big screen | |
| SCENES COME TO LIFE IN VIBRANT COLOUR: Our Live Colour display shows natural shades and hues, making everything you watch look vivid and real | |
| POWERED BY OUR X1 PROCESSOR: Watch all your favourites in crystal-clear 4K quality, with Motionflow XR for smooth, blur-free, and clear motion perfect for action movies and sports | |
| BRING THE SOUND OF THE CINEMA HOME: Dolby Atmos and DTS:X are two audio technologies straight out of the movie theatre, now available in your own living room |
| Display diagonal | 139.7 cm (55) |
| HD type | 4K Ultra HD |
| Display resolution | 3840 x 2160 pixels |
| Display technology | LCD |
| Screen shape | Flat |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Motion interpolation technology | Motionflow XR 240 Hz |
| LED backlight | Yes |
| LED backlighting type | Direct-LED |
| Native refresh rate | 60 Hz |
| Display refresh rates supported | 50 Hz |
| Viewing angle, horizontal | 178° |
| Viewing angle, vertical | 178° |
| Viewable size diagonal | 1080 mm |
| Tuner type | Analog & digital |
| Analog signal format system | PAL, SECAM |
| Digital signal format system | DVB-C, DVB-S |
| Number of tuners | 1 tuner(s) |
| Smart TV | Yes |
| Internet TV | Yes |
| Operating system installed | Android TV |
| Operating system version | Android 12 |
| Apple AirPlay 2 support | Yes |
| Number of speakers | 1 |
| RMS rated power | 20 W |
| Audio output channels | 2.0 channels |
| Audio decoders | DTS Digital Surround, DTS Express, DTS-HD Master Audio, DTS:X, Dolby Audio, Dolby Atmos |
| Speaker direction | Down firing |
| Wi-Fi | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Ethernet LAN | Yes |
| Wi-Fi band | Dual-band (2.4 GHz / 5 GHz) |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 6E (802.11ax) |
| Bluetooth version | 5.3 |
| Browsing | Yes |
| Web browser | Yes |
| Browser supported | Chrome |
| Product colour | Black |
| VESA mounting | Yes |
| Colour name | Black |
| Panel mounting interface | 200 x 200 mm |
| Stand type | Center stand |
| Stand colour | Black |
| High Dynamic Range (HDR) supported | Yes |
| Noise reduction | Yes |
| Game mode | Yes |
| Teletext function | Yes |
| Teletext | 899 pages |
| Backlight dimming technology | Frame Dimming |
| Picture processing technology | Bravia Engine, Sony 4K HDR Processor X1, Sony Live Colour, Sony 4K X-Reality PRO |
| Child lock | Yes |
| Parental control | Yes |
| USB recording | Yes |
| HDMI ports quantity | 4 |
| USB 2.0 ports quantity | 2 |
| Common interface (CI) | Yes |
| Common interface Plus (CI+) | Yes |
| Audio Return Channel (ARC) | Yes |
| HDCP | Yes |
| HDCP version | 2.3 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Voice control | Yes |
| Electronic Programme Guide (EPG) | Yes |
| ECO mode | Yes |
| Auto power off | Yes |
| Sleep timer | Yes |
| On/Off timer | Yes |
| Works with the Google Assistant | Yes |
| Power consumption (typical) | 65 W |
| Power consumption (standby) | 0.5 W |
| Energy efficiency class (SDR) | E |
| Energy efficiency class (HDR) | G |
| Energy consumption (SDR) per 1000 hours | 65 kWh |
| Energy consumption (HDR) per 1000 hours | 89 kWh |
| Power consumption (max) | 108 W |
| AC input frequency | 50 Hz |
| Energy saving mode | Yes |
| PSTI certified | Yes |
| Sony technologies (AV/TV) | Android TV, Apple AirPlay 2, Works With Apple HomeKit, Google Assistant, X1 Processor, Dolby Vision™, Dolby Atmos®, Smart Voice Search, BRAVIA Core, Gaming menu, Eco Dashboard, 4K X-Reality Pro, Google TV |
| Width (with stand) | 1227 mm |
| Depth (with stand) | 288 mm |
| Height (with stand) | 782 mm |
| Weight (with stand) | 13.5 kg |
| Width (without stand) | 1227 mm |
| Depth (without stand) | 82 mm |
| Height (without stand) | 724 mm |
| Weight (without stand) | 13.2 kg |
| Stand width | 13 mm |
| Stand depth | 288 mm |
| Package width | 1347 mm |
| Package depth | 160 mm |
| Package height | 839 mm |
| Package weight | 20 kg |
| Cables included | AC |
| Remote control included | Yes |
| Smart Remote included | Yes |
| E-manual | Yes |
| Country of origin | Slovakia |
5 years parts and labour, 5 years subject to registration within 90 days of purchase.To register your warranty go to www.sony.co.uk/promo/5yearwarranty.Keep a copy of your Sales Invoice as proof of purchase.
5
Year
Warranty
Buy together and save more
Compare with similar items
Customers also bought
Compatible Sound Bar
Buy together and save more. Choose an option below to add both products to your basket.
Delivery
We do not have this item in stock at the moment. When you place your order with us, we will order this item from the manufacturer.
It generally takes 6-12 working days for the item to arrive at our warehouse.
We will then contact you to arrange a delivery date.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Installation Service
Let us install your new appliance for you. Our installation service covers most of the UK, but you can check if it's available in your area by entering your postcode on the basket page.
Visit our appliance installation page to learn more about pricing and what's included.
**Installation available subject to postcode.
Recycling Services
We can take away your old appliance, unwrap your new one and recycle all that pesky packaging for you.
Just select 'Recycle Old Appliance' and 'Unwrap and Recycle Packaging' on the basket page.
Find out more about our appliance and packaging recycling service.
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.
Add a sound bar

Loading
You've added an item to your basket.