5
Year
Warranty
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Siemens KG49NVIBG
Total No Frost Fridge Freezer, 70/30, Stainless Steel, B Rated
£1,099
Free Delivery
Spread the cost:
£91.59 for 12 months at 0.0% APR***
- Product code: KG49NVIBG
- Net Capacity - Fridge 311 Litres/Freezer 129 Litres
- Total noFrost
- HyperFresh
- Supercooling
- Warranty - 5 years parts and labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 2030 x 700 x 667
Energy
Rating
| Type | Total No Frost Fridge Freezer |
| Brand | Siemens |
| Model | KG49NVIBG |
| EAN: | 4242003985762 |
| Total noFrost | |
| HyperFresh | |
| Supercooling | |
| SuperFreezing | |
| Flex Interior |
| Appliance placement | Freestanding |
| Product colour | Stainless steel |
| Door hinge | Right |
| Reversible doors | Yes |
| Shelves material | Glass |
| Adjustable shelves | Yes |
| Number of compressors | 1 |
| Fingerprint resistant | Yes |
| Total net capacity | 440 L |
| Climate class | SN-T |
| Noise emission class | B |
| Noise level | 35 dB |
| Minimum operating temperature | 10 °C |
| Maximum operating temperature | 43 °C |
| Fridge net capacity | 311 L |
| No Frost (fridge) | Yes |
| Multi-Airflow system (fridge) | Yes |
| Fridge number of shelves/baskets | 5 |
| Number of vegetable drawers | 1 |
| Super Cool function | Yes |
| Fridge interior light | Yes |
| Lamp type | LED |
| Automatic defrost (fridge) | Yes |
| Fridge door balconies | 4 |
| Bottle rack | Yes |
| Freezer position | Bottom-placed |
| Freezer net capacity | 129 L |
| Freezing capacity | 11.5 kg/24h |
| Storage time during power failure | 21 h |
| Star rating | 4* |
| No Frost (freezer) | Yes |
| Freezer number of shelves/baskets | 3 |
| Freezer temperature (min) | -18 °C |
| Fresh zone compartment | Yes |
| Door open alarm | Yes |
| Adjustable feet | Yes |
| Cord length | 2.26 m |
| Energy efficiency class | B |
| Annual energy consumption | 142 kWh |
| Energy efficiency scale | A to G |
| AC input voltage | 220 - 240 V |
| AC input frequency | 50 Hz |
| Current | 10 A |
| Width | 700 mm |
| Depth | 667 mm |
| Height | 2030 mm |
| Weight | 92.9 kg |
| Siemens technologies (food storage) | hyperFresh |
| Package width | 760 mm |
| Package depth | 780 mm |
| Package height | 2095 mm |
5 years parts and labour, subject to registration within 3 months of purchase. To activate your warranty go to www.siemens-home.bsh-group.com/uk/customer-service/siemens-warranties.
5
Year
Warranty
Compare with similar items
Customers also bought
Delivery
We do not have this item in stock at the moment. When you place your order with us, we will order this item from the manufacturer.
Order now for delivery in 4+ weeks
We will contact you to arrange a delivery date.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Installation Service
Let us install your new appliance for you. Our installation service covers most of the UK, but you can check if it's available in your area by entering your postcode on the basket page.
Visit our appliance installation page to learn more about pricing and what's included.
**Installation available subject to postcode.
Recycling Services
We can take away your old appliance, unwrap your new one and recycle all that pesky packaging for you.
Just select 'Recycle Old Appliance' and 'Unwrap and Recycle Packaging' on the basket page.
Find out more about our appliance and packaging recycling service.
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.

Loading
You've added an item to your basket.