5
Year
Warranty
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Neff KI1813FE0G N70
Built-In Larder Fridge, Fixed Hinge, White, E Rated
Retail Price
£1,199
Free Delivery
Spread the cost:
£99.92 for 12 months at 0.0% APR***
Service that goes further
- Product code: KI1813FE0G
- Net Capacity - Fridge 319 Litres
- Fresh Safe 2 - Ideal storage for fruit and veg
- Fresh Safe - Fridge drawer for dedicated fresh fruit and veg storage
- Easy Access Shelf - Slides out for easier access to items in your fridge
- Warranty - 5 years parts and labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 1772 x 558 x 545
Energy
Rating
| Type | Built-In Larder Fridge |
| Brand | Neff |
| Model | KI1813FE0G N70 |
| Also known as: | KI1813FE0G |
| EAN: | 4242004251545 |
| Fresh Safe 2 - Ideal storage for fruit and veg | |
| Fresh Safe - Fridge drawer for dedicated fresh fruit and veg storage | |
| Easy Access Shelf - Slides out for easier access to items in your fridge | |
| Vario Shelf - The glass shelf that can be divided, with one half stored beneath the other, for flexible configurations | |
| Adjustable Glass Shelves - Height adjustable shelves create the space you need for inspiring dishes in your fridge |
| Appliance placement | Built-in |
| Product colour | White |
| Fridge number of shelves/baskets | 7 |
| Number of vegetable drawers | 2 |
| Door hinge | Right |
| Reversible doors | Yes |
| Fridge door balconies | 6 |
| Egg balcony | Yes |
| Shelves material | Tempered glass/Plastic |
| Fridge net capacity | 319 L |
| Climate class | SN-T |
| Noise emission class | C |
| Noise level | 37 dB |
| Super Cool function | Yes |
| Minimum operating temperature | 10 °C |
| Maximum operating temperature | 43 °C |
| Fresh zone compartment | Yes |
| Door open alarm | Yes |
| Fridge interior light | Yes |
| Lamp type | LED |
| Cord length | 2.3 m |
| Energy efficiency class | E |
| Annual energy consumption | 115 kWh |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Connected load | 90 W |
| AC input voltage | 220 - 240 V |
| AC input frequency | 50 Hz |
| Current | 13 A |
| Width | 558 mm |
| Depth | 545 mm |
| Height | 1772 mm |
| Installation compartment width | 560 mm |
| Installation compartment depth | 550 mm |
| Installation compartment height | 1775 mm |
| Weight | 61.3 kg |
Important Product Information: This is a built in Larder Fridge; it needs to be built into a tall cabinet and will NOT fit underneath a worktop.
5 years parts and labour, subject to registration within 3 months of purchase. To activate your warranty go to www.neff-home.com/uk/service/warranty.
5
Year
Warranty
Compare with similar items
Customers also bought
Customer Reviews
Free or Next Day Delivery
from 28th April
This item is In Stock at our warehouse and ready for immediate delivery.
Free and Next Day Delivery offers are subject to postcode and availability. You can find your earliest delivery date at checkout.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Click & Collect
from LE4 1AU
If you need an item straight away, you can choose the "Click & Collect" option on the basket page and pick the item up yourself direct from our warehouse in Leicester.
Installation services can not be added to your order when choosing Click & Collect. Find out more about Click & Collect.
Installation Service
Let us install your new appliance for you. Our installation service covers most of the UK, but you can check if it's available in your area by entering your postcode on the basket page.
Visit our appliance installation page to learn more about pricing and what's included.
**Installation available subject to postcode.
Recycling Services
We can take away your old appliance, unwrap your new one and recycle all that pesky packaging for you.
Just select 'Recycle Old Appliance' and 'Unwrap and Recycle Packaging' on the basket page.
Find out more about our appliance and packaging recycling service.
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.
£0 today. 3 interest free payments of £399.67 with a 3 month plan. Read More
Save even more with Marks+
NEW 120 Day Returns
Discover the perks:
Save £20 on this item
Free recycling (worth £25)
Free tastecard (worth £79.99)
Exclusive competitions
Register for only £19.99
- Membership valid for 12 months
- Membership will not automatically renew





Loading
You've added an item to your basket.