5
Year
Warranty
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Neff KI7863DD0G N70
No Frost Integrated Fridge Freezer, Fixed Hinge, 60/40, D Rated
Retail Price
£1,119
Free Delivery
Spread the cost:
£93.25 for 12 months at 0.0% APR***
Service that goes further
- Product code: KI7863DD0G
- Net Capacity - Fridge 184 Litres/Freezer 76 Litres
- No Frost - No more defrosting your freezer
- Bottle Flex Shelf
- Eco Air Flow
- Warranty - 5 years parts and labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 1772 x 558 x 548
Energy
Rating
| Type | No Frost Integrated Fridge Freezer |
| Brand | Neff |
| Model | KI7863DD0G N70 |
| Also known as: | KI7863DD0G |
| EAN: | 4242004268932 |
| No Frost – No more defrosting your freezer | |
| Bottle Flex Shelf – A bottle holder and shelf in one | |
| Eco Air Flow – Even air circulation for constant temperatures and fast cooling | |
| Soft Close – Enjoy the silence.The door softly closes itself when at an angle of 20 degrees | |
| Adjustable Glass Shelves – Height adjustable shelves create the space you need for inspiring dishes in your fridge |
| Appliance placement | Built-in |
| Product colour | White |
| Built-in display | Yes |
| Custom panel-ready | Yes |
| Door hinge | Right |
| Reversible doors | Yes |
| Control type | Touch |
| Display type | LED |
| Display placement | Inside |
| Shelves material | Glass |
| Number of compressors | 1 |
| Total net capacity | 260 L |
| Climate class | SN-ST |
| Noise emission class | B |
| Noise level | 35 dB |
| Minimum operating temperature | 10 °C |
| Maximum operating temperature | 38 °C |
| Fridge net capacity | 184 L |
| No Frost (fridge) | Yes |
| Fridge number of shelves/baskets | 3 |
| Number of vegetable drawers | 1 |
| Super Cool function | Yes |
| Fridge interior light | Yes |
| Lamp type | LED |
| Automatic defrost (fridge) | Yes |
| Number of removable shelves | 1 |
| Fridge door balconies | 2 |
| Bottle rack | Yes |
| Freezer position | Bottom-placed |
| Freezer net capacity | 76 L |
| Freezing capacity | 8 kg/24h |
| Storage time during power failure | 11 h |
| Star rating | 4* |
| No Frost (freezer) | Yes |
| Freezer number of shelves/baskets | 3 |
| Fast freeze function | Yes |
| Automatic defrost (freezer) | Yes |
| Freezer interior light | Yes |
| Ice cube tray | Yes |
| Super freeze function | Yes |
| Fresh zone compartment | Yes |
| Door open alarm | Yes |
| Cord length | 2.3 m |
| Energy efficiency class | D |
| Annual energy consumption | 186 kWh |
| Energy efficiency scale | A to G |
| AC input voltage | 220-240 V |
| AC input frequency | 50 Hz |
| Current | 10 A |
| Width | 558 mm |
| Depth | 548 mm |
| Height | 1772 mm |
| Weight | 57.8 kg |
| Installation compartment width | 56 cm |
| Installation compartment depth | 55 cm |
| Installation compartment height | 177.5 cm |
5 years parts and labour, subject to registration within 3 months of purchase. To activate your warranty go to www.neff-home.com/uk/service/warranty.
5
Year
Warranty
Compare with similar items
Customers also bought
Customer Reviews
Free or Next Day Delivery
from 19th May
This item is In Stock at our warehouse and ready for immediate delivery.
Free and Next Day Delivery offers are subject to postcode and availability. You can find your earliest delivery date at checkout.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Click & Collect
from LE4 1AU
If you need an item straight away, you can choose the "Click & Collect" option on the basket page and pick the item up yourself direct from our warehouse in Leicester.
Installation services can not be added to your order when choosing Click & Collect. Find out more about Click & Collect.
Installation Service
Let us install your new appliance for you. Our installation service covers most of the UK, but you can check if it's available in your area by entering your postcode on the basket page.
Visit our appliance installation page to learn more about pricing and what's included.
**Installation available subject to postcode.
Recycling Services
We can take away your old appliance, unwrap your new one and recycle all that pesky packaging for you.
Just select 'Recycle Old Appliance' and 'Unwrap and Recycle Packaging' on the basket page.
Find out more about our appliance and packaging recycling service.
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.
£0 today, then 3 payments of £373 at 0% interest when you choose a 3 month plan. Read More
Save even more with Marks+
NEW 120 Day Returns
Discover the perks:
Save £20 on this item
Free recycling (worth £25)
Exclusive competitions
Register for only £19.99
- Membership valid for 12 months
- Membership will not automatically renew





Loading
You've added an item to your basket.