Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
AEG LWR7596O5U
Washer Dryer
(Discontinued)
This item is not currently available
Service that goes further
- Product code: LWR7596O5U
- Capacity (kg) - Wash 9/Dry 6
- Spin Speed (rpm) - 1400
- Wash And Dry In One Go
- Garments Refreshed*, Wrinkles Reduced With Steam Refresh
- Warranty - 2 years parts and labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 847 x 597 x 631 (depth excludes knobs and door)
Energy
Rating
| Type | Washer Dryer |
| Brand | AEG |
| Model | LWR7596O5U |
| EAN: | 7332543978014 |
| WASH AND DRY IN ONE GO. OR JUST STEAM REFRESH - The 7000 ProSteam Washer Dryer is a 3-in-1 laundry machine that streamlines the laundry process for you with wash, dry, and steam programmes. Steam uses 96% less water*, and is gentler than washing, helping clothes look their best for longer | |
| GARMENTS REFRESHED*, WRINKLES REDUCED WITH STEAM REFRESH - Steam Refresh neutralises odours* and reduces wrinkles on garments, including delicates, in just 25 minutes, all without washing. And if you would like an extra boost of freshness, just add our aromatic steam fragrance, for that just washed freshness | |
| SPECIALCARE WASH-TO-DRY. CUSTOMISED CARE EVEN FOR WOOL AND DELICATES -SpecialCare Wash-to-Dry adapts to each fabric type for gentle yet effective cleaning. This Woolmark Blue certified machine, washes and dries everyday items, delicates, and wool. It also restores the water protection of your outdoor garments | |
| THE UNIVERSALDOSE DRAWER ACTIVATES PODS 60% FASTER GIVING EXTRA POWER TO QUICK AND COLD WASHES - UniversalDose is a unique drawer designed for PODS capsules that uses tailored waterjets to soften, pierce and fully dissolve PODS in the drawer, activating them 60% faster, compared to when placed in the drum. This gives extra power to stain removal in cold and quick 1-hour washes | |
| PRECISELOAD ADAPTS ENERGY AND WATER USAGE TO THE LOAD SIZE - PreciseLoad automatically adapts the cycle time, along with energy and water usage, in proportion to the size of the laundry load. So, you get customised laundry cycles that save energy and water when washing and drying smaller loads | |
| MIXLOAD SAVES YOU TIME. EFFECTIVELY CLEANS CLOTHES - MixLoad adjusts energy usage and drying time based on load weight when cleaning daily mixed loads. MixLoad washes clothes at 30C and in just 69 minutes. Go with MixLoad for optimal performance, and effectively cleaned clothes |
| Loading type | Front-load |
| Appliance placement | Freestanding |
| Product colour | White |
| Door hinge | Left |
| Built-in display | Yes |
| Control type | Buttons, Rotary, Touch |
| Display type | LED |
| Viewing window | Yes |
| Drum material | Stainless steel |
| Drum volume | 69 L |
| Water fill | Cold |
| Rated capacity (washing & drying) | 6 kg |
| Maximum spin speed | 1400 RPM |
| Spin-drying class | A |
| Rated capacity (washing) | 9 kg |
| Washing programs | Cotton, Delicate/silk, Eco, Hygiene/anti-allergy, Mix, Outdoor, Rinse, Spin/drain, Synthetics, Wool |
| Drying programs | Wash&Dry |
| Adjustable spin speed | Yes |
| Noise emission class | B |
| Noise level (wash) | 76 dB |
| Noise level (spin) | 76 dB |
| Overflow protection | Yes |
| Cycle time washing | 220 min |
| Cycle time washing & drying | 465 min |
| Number of washing programs | 12 |
| Number of drying programs | 3 |
| Drying system | Condensation |
| Adjustable temperature | Yes |
| Minimum spin speed | 800 RPM |
| Load balancing system | Yes |
| Non-stop wash & dry | Yes |
| Residual moisture | 52.8% |
| Fluff filter | Yes |
| Number of drying levels | 3 |
| Remaining time indication | Yes |
| Child lock | Yes |
| Cord length | 1.7 m |
| Inlet hose length | 1.5 m |
| Outlet hose length | 1.4 m |
| Adjustable feet | Yes |
| Buzzer | Yes |
| Error message indicator | Yes |
| On/off button | Yes |
| Energy efficiency class (washing) | A |
| Energy efficiency class (washing & drying) | D |
| Water consumption washing per cycle | 46 L |
| Energy consumption per 100 cycles (washing) | 49 kWh |
| Water consumption washing & drying per cycle | 75 L |
| Energy consumption per 100 cycles (washing & drying) | 307 kWh |
| Energy consumption washing per cycle | 0.493 kWh |
| Energy consumption washing & drying per cycle | 3.069 kWh |
| Connected load | 2100 W |
| AC input voltage | 230-240 V |
| AC input frequency | 50 Hz |
| Current | 13 A |
| Power plug type | Type G |
| AEG technologies (clothes care) | SpecialCare Wash-to-Dry, Steam Refresh |
| Depth | 631 mm |
| Width | 597 mm |
| Height | 847 mm |
| Weight | 79.5 kg |
| Package width | 640 mm |
| Package depth | 710 mm |
| Package height | 900 mm |
| Package weight | 81 kg |
Like most modern washer dryers, this one is cold fill only. Some older washer dryers also have a hot water intake, but in reality, little hot water ever gets into these machines on most washes. This is because hot water cools rapidly in household water pipes, and by the time it starts to run hot the washing machine has almost finished filling. This is particularly true nowadays because modern washing machines use a lot less water than ever before.
Customers also bought
Installation Service
Let us install your new appliance for you. Our installation service covers most of the UK, but you can check if it's available in your area by entering your postcode on the basket page.
Visit our appliance installation page to learn more about pricing and what's included.
**Installation available subject to postcode.
Recycling Services
We can take away your old appliance, unwrap your new one and recycle all that pesky packaging for you.
Just select 'Recycle Old Appliance' and 'Unwrap and Recycle Packaging' on the basket page.
Find out more about our appliance and packaging recycling service.
Loading
You've added an item to your basket.