Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Samsung NV7B41207AB Series 4
Smart Oven with Catalytic Cleaning - Black Stainless
(Discontinued)
This item is not currently available
Service that goes further
- Product code: NV7B41207AB
- Capacity (Usable Litres) - 76
- Electrical Connection - Hard-wired
- Catalytic Cleaning - Grease is banished when you cook at high temperatures
- Easy Clean Ceramic Enamel - Makes grease and oil super easy to clean
- Warranty - 5 years parts and labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 596 x 595 x 570
A+
Energy
Rating
Effortlessly easy self-cleaning oven
Catalytic Cleaning
Save yourself the time and effort of scrubbing the oven. A Catalytic Cleaning system makes it easy to keep the oven clean. The catalytic liner at the rear of the cavity absorbs grease from splashes and drips during cooking. So it cleans itself without any hard work or costly cleaning products.
More joy, less burden
SmartThings Cooking
Make your kitchen experience more joyful. SmartThings Cooking saves time and minimises the burden of cooking. By understanding your needs, it recommends personalised recipes and creates a weekly meal plan. It also offers a guided cooking experience and enables effortless grocery shopping
Keep food juicy inside and brown outside
Natural Steam
Enjoy deliciously juicy, but crispy food. To use Natural Steam simply place the dedicated tray on the bottom of the oven and pour water onto it. This then creates steam while you are cooking. It helps retain food's natural moisture, so it is juicy and tender inside, but brown and crisp outside.
A+ energy efficiency without compromise
Energy Efficiency - A+
Make your home more energy efficient. You can use the whole oven and enjoy exceptional A+ rated energy efficiency with the Eco convention mode. It saves energy by using less power, but you still have the convenience of a very large and flexible oven space. And it reduces harmful CO2 emissions.
Cook much more
Big Capacity (76L)
Create more and larger dishes with a massive 76 litre capacity oven. It opens up more possibilities in home cooking. You can prepare lots of different food together, like everything you need for a party. Or it can easily accommodate large items, like a king-size turkey, for a family gathering.
| Type | Smart Oven with Catalytic Cleaning - Black Stainless |
| Brand | Samsung |
| Model | NV7B41207AB Series 4 |
| Also known as: | NV7B41207AB |
| EAN: | 8806094422467 |
| Catalytic Cleaning - Grease is banished when you cook at high temperatures | |
| Easy Clean Ceramic Enamel - Makes grease and oil super easy to clean | |
| Large Capacity - Easily cater for a house full of guests | |
| SmartThings - Helpful notifications, energy monitoring and remote engineer assistance* |
| Number of ovens | 1 |
| Oven size | Large |
| Oven type | Electric |
| Total oven(s) interior capacity | 76 L |
| Total oven power | 3850 W |
| Oven net capacity | 76 L |
| Grill | Yes |
| Full surface grill | Yes |
| Convection cooking | Yes |
| Self-cleaning | Yes |
| Top heating + Convection (single mode) | Yes |
| Bottom heating + Convection (single mode) | Yes |
| Oven thermostat range | 30 - 250 °C |
| Grill type | Variable dual grill |
| Grill power | 1600 W |
| Convection power | 1800 W |
| ECO mode | Yes |
| Number of auto cooking programs | 20 |
| Closed door grilling | Yes |
| Cleaning type | Catalytic (full) + Steam |
| Appliance placement | Built-in |
| Product colour | Black |
| Control type | Rotary, Touch |
| Built-in display | Yes |
| Housing material | Stainless steel |
| Interior material | Enamelled ceramic |
| Control position | Front / Top front |
| Handle colour | Black |
| Knobs colour | Black |
| Display type | LED |
| Door hinge | down |
| Door material | Glass, Stainless steel |
| Oven door opening | Drop down opening |
| Number of glass door panels | 2 |
| Wi-Fi controlled | Yes |
| Integrated clock | Yes |
| Clock type | Electronic |
| Timer type | Digital |
| Timer modes | Cooking time, End cooking time |
| Apps supported | Samsung SmartThings |
| Child lock | Yes |
| Energy efficiency class | A+ |
| Energy consumption (conventional) | 1.05 kWh |
| Energy consumption (forced convection) | 0.71 kWh |
| Energy efficiency scale | A+++ to D |
| AC input voltage | 230 - 240 V |
| AC input frequency | 50 Hz |
| Energy efficiency index (EEI) | 81.6 |
| Power connection type | Hard-wired |
| Power plug type | Hard Wired |
| Energy consumption (standby) | 1 kWh |
| Interior light | Yes |
| Lamps quantity | 1 lamp(s) |
| Lamp type | Halogen |
| Illumination location | Top |
| Bulb power | 25 W |
| Installation compartment width | 560 mm |
| Installation compartment depth | 550 mm |
| Installation compartment height | 600 mm |
| Width | 595 mm |
| Depth | 570 mm |
| Height | 596 mm |
| Weight | 33.4 kg |
| Interior dimensions (W x D x H) | 560 x 549 x 579 mm |
| Installation compartment height (min) | 590 mm |
| Package width | 694 mm |
| Package depth | 660 mm |
| Package height | 660 mm |
| Package weight | 37.2 kg |
| Baking tray | Yes |
Important Product Information: This is a built in Single Oven; it can be built in at eye-level or underneath a worktop.
Loading
You've added an item to your basket.