Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Neff S145HTS01G N50
Semi Integrated Dishwasher
(Discontinued)
This item is not currently available
Service that goes further
- Product code: S145HTS01G
- Place Settings - 13
- Flex I Baskets
- Chef 70C - The pro programme that vanishes stubborn residues
- Favourite - Easily access your favourite settings or programmes
- Warranty - 2 years parts and labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 815 x 598 x 573
Energy
Rating
| Type | Semi Integrated Dishwasher |
| Brand | Neff |
| Model | S145HTS01G N50 |
| Also known as: | S145HTS01G |
| EAN: | 4242004282211 |
| Flex I Baskets - Foldable elements in the top and bottom baskets for practical loading | |
| Chef 70C - The pro programme that vanishes stubborn residues | |
| Favourite - Easily access your favourite settings or programmes | |
| Home Connect - Add your dishwasher to your home network and enjoy the infinite possibilities of connected services |
| Appliance placement | Semi built-in |
| Product size | Full size (60 cm) |
| Door colour | Stainless steel |
| Built-in display | Yes |
| Control panel colour | Stainless steel |
| Control type | Buttons |
| Cord length | 1.75 m |
| Inlet hose length | 1.65 m |
| Outlet hose length | 1.9 m |
| Baskets adjustable placement | Upper |
| Upper basket adjustable height | Yes |
| Upper basket rack | Foldable |
| Lower basket rack | Foldable |
| Cutlery compartment type | Basket |
| Tub material | Stainless steel |
| Number of place settings | 13 place settings |
| Number of washing programs | 6 |
| Noise emission class | C |
| Noise level | 46 dB |
| Dishwashing programs | Auto 45-65°C, Eco, Extra, Glass 40°C, Intensive, Quick |
| Temperature (max) | 70 °C |
| Cycle time | 270 min |
| AquaStop function | Yes |
| Drying system | Heat exchanger |
| Delayed start timer | Yes |
| Delay start (min) | 3 h |
| Delay start (max) | 24 h |
| AquaSensor function | Yes |
| Extra dry | Yes |
| Self-cleaning | Yes |
| Automatic door opening | Yes |
| Automatic detergent detection | Yes |
| Child lock | Yes |
| Adjustable feet | Yes |
| Floor indicator light | Yes |
| Apps supported | Home Connect |
| Wi-Fi controlled | Yes |
| Energy efficiency class | D |
| Water consumption per cycle | 9 L |
| Energy consumption per 100 cycles | 84 kWh |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Connected load | 2400 W |
| AC input voltage | 220 -240 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Current | 10 A |
| Width | 598 mm |
| Depth | 573 mm |
| Height | 815 mm |
| Weight | 31.5 kg |
| Depth with door open | 1150 mm |
| Installation compartment width | 608 mm |
| Installation compartment depth | 550 mm |
| Installation compartment height (max) | 875 mm |
| Custom panel weight (min) | 2.5 kg |
| Custom panel weight (max) | 8.5 kg |
| NEFF technologies (dish washing) | Chef 70°, Favourite function, Home Connect |
| Package weight | 35 kg |
Customers also bought
Semi Integrated Dishwashers
A semi integrated dishwasher is partially covered by a furniture door, with the control panel readily accessible (and in full view) at the top of the fascia. All semi integrated dishwashers will need a partial-height cabinet door and plinth for installation - if you're buying a replacement, it's likely you already have these in place.
Installation Service
Let us install your new appliance for you. Our installation service covers most of the UK, but you can check if it's available in your area by entering your postcode on the basket page.
Visit our appliance installation page to learn more about pricing and what's included.
**Installation available subject to postcode.
Recycling Services
We can take away your old appliance, unwrap your new one and recycle all that pesky packaging for you.
Just select 'Recycle Old Appliance' and 'Unwrap and Recycle Packaging' on the basket page.
Find out more about our appliance and packaging recycling service.
Loading
You've added an item to your basket.