Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Sharp QW-NI14I47EX-EN
Fully Integrated Dishwasher
(Discontinued)
This item is not currently available
Service that goes further
- Product code: 10756089
- Place Settings - 13
- Speed up the drying time of your dishes with Active Drying, so your dishes are ready to be stored away without the added step of having to dry off with a tea towel, saving you time
- When you have a busy household, you need a dishwasher that can keep up
- With a patented mechanism, you can easily raise or lower the upper basket to adapt the space for different sized dishes, without having to unload first
- Warranty - 2 years parts and labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 820 x 598 x 550
Energy
Rating
| Type | Fully Integrated Dishwasher |
| Brand | Sharp |
| Model | QW-NI14I47EX-EN |
| Also known as: | 10756089 |
| EAN: | 4974019183008 |
| Speed up the drying time of your dishes with Active Drying, so your dishes are ready to be stored away without the added step of having to dry off with a tea towel, saving you time | |
| When you have a busy household, you need a dishwasher that can keep up! A speedy 50 minute wash means you can get through loads quicker whilst still washing at 65 degrees, giving you thoroughly cleaned dishes in no time | |
| With a patented mechanism, you can easily raise or lower the upper basket to adapt the space for different sized dishes, without having to unload first | |
| Our useful EcoWash feature, means you don't have to wait for a full load. So whether you've piled up the mugs in the top basket or stacked up the plates in the bottom, you can wash what you need, when you need it | |
| With space for 13 place settings and a flexible racking system, loading this dishwasher after a hearty meal is easier than ever. Plus, with ergonomic wine glass supports and carefully designed handles, it looks and feels great too! | |
| Over time, bacteria can build up from residue left behind from previous cycles. Our dishwashers come equipped with a built-in antibacterial system that kill 99.9% of bacteria on the filter, keeping your dishwasher clean & reducing odours, giving you optimal results each time you wash |
| Appliance placement | Fully built-in |
| Product size | Full size (60 cm) |
| Control panel colour | Silver |
| Control type | Buttons |
| Built-in water softener | Yes |
| Concealed heating element | Yes |
| Cord length | 1.65 m |
| Inlet hose length | 1.47 m |
| Outlet hose length | 1.8 m |
| Water fill | Cold |
| Baskets adjustable placement | Upper |
| Upper basket adjustable height | Yes |
| Cutlery compartment type | Basket |
| Included number of shelves | 3 |
| Tub material | Stainless steel |
| Certification | CE |
| Number of place settings | 13 place settings |
| Number of washing programs | 5 |
| Noise emission class | C |
| Noise level | 47 dB |
| Dishwashing programs | Eco 50°C, Express 50min, Intensive 65°C, Pre-wash, Quick 30min 40°C |
| Temperature (max) | 65 °C |
| Cycle time | 205 min |
| Overflow protection | Yes |
| Drying system | Active ventilation |
| Number of temperature settings | 3 |
| Delayed start timer | Yes |
| Delay start (max) | 9 h |
| Left-on mode duration | 1 min |
| Half-load | Yes |
| Number of spray zones | 2 |
| Automatic detergent detection | Yes |
| Multitab option | Yes |
| Self-cleaning filter | Yes |
| Adjustable feet | Yes |
| Feet adjustment | 50 mm |
| Buzzer | Yes |
| Salt indicator | Yes |
| Rinse aid indicator | Yes |
| Energy efficiency class | E |
| Water consumption per cycle | 12 L |
| Energy consumption per 100 cycles | 94 kWh |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Energy consumption per cycle | 0.92 kWh |
| Connected load | 1900 W |
| Power consumption (left-on) | 1 W |
| Power consumption (off) | 0.5 W |
| AC input voltage | 220 - 240 V |
| AC input frequency | 50 Hz |
| Current | 10 A |
| Width | 598 mm |
| Depth | 550 mm |
| Height | 820 mm |
| Weight | 38 kg |
| Package width | 644 mm |
| Package depth | 661 mm |
| Package height | 851 mm |
| Package weight | 40 kg |
| Country of origin | Turkey |
Customers also bought
Fully Integrated Dishwashers
A fully integrated dishwasher is built into your cabinetry, completely concealing the appliance. The controls can be found on the inside edge of the door. This is the most effective way to achieve a seamless kitchen aesthetic. All fully integrated dishwashers will need a full-height furniture door and plinth for installation - if you're buying a replacement, it's likely you already have these in place.
Loading
You've added an item to your basket.