2
Year
Warranty
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Miele ContourLine DG7140 CleanSteel
Steam Oven, Stainless Steel
Retail Price
£1,749
Free Delivery
Spread the cost:
£145.75 for 12 months at 0.0% APR***
Service that goes further
Order now and get this from Thu 28th May
Installation & Recycling Available**
Protection available from £7.49 p/m
Flexible Finance Options
£145.75 for 12 months at 0.0% APR***
***Representative Example
- Representative - 23.9% APR (variable)
- Purchase interest rate - 23.9% p.a. (variable)
- Assumed Credit Limit - £1,200
- Product code: 11094410
- Capacity (Usable Litres) - 40
- Number of Functions - 6
- Electrical Connection - Hard Wired
- Perfect results - DualSteam technology
- Warranty - 2 years parts and labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 455 x 595 x 550
| Type | Steam Oven |
| Brand | Miele |
| Model | ContourLine DG7140 CleanSteel |
| Also known as: | 11094410, DG7140clst |
| EAN: | 4002516156642 |
| Perfect results - DualSteam technology | |
| Easy preparation of a complete meal - menu cooking | |
| Network-enabled WiFi appliance - Miele@home | |
| Clear-text display with sensor controls - DirectSensor S |
| Oven size | Small |
| Total oven(s) interior capacity | 40 L |
| Cooking programs | Defrost, Reheat, Steam |
| Keep warm function | Yes |
| Reheat function | Yes |
| Descaling function | Yes |
| Defrost function | Yes |
| Number of ovens | 1 |
| Number of shelves | 4 shelves |
| Number of shelf positions | 1 |
| Product colour | Black, Stainless steel |
| Control type | Touch |
| Control position | Front |
| Integrated clock | Yes |
| Cord length | 2 m |
| Built-in display | Yes |
| Housing material | Stainless steel |
| Interior material | Stainless steel |
| Number of grids | 1 |
| Soft close system | Yes |
| Door hinge | Down |
| Easy to clean | Yes |
| On/off switch | Yes |
| Connected load | 3600 W |
| AC input voltage | 230 V |
| Current | 16 A |
| Width | 595 mm |
| Depth | 550 mm |
| Height | 455 mm |
| Weight | 26.4 kg |
| Installation compartment width | 568 mm |
| Installation compartment width (min) | 560 mm |
| Installation compartment depth | 550 mm |
| Installation compartment height | 592 mm |
| Installation compartment height (min) | 590 mm |
Important Product Information: This is a built in Steam Oven; it can be built in at eye-level or underneath a worktop.
2 years parts and labour.To register your appliance for the manufacturers warranty you will find a 'Register Your Appliance' card within the Welcome Pack that asks you to call Miele to complete the registration.
2
Year
Warranty
Compare with similar items
Customers also bought
Delivery
We do not have this item in stock at the moment. When you place your order with us, we will order this item from the manufacturer.
Order now and get this from Thu 28th May
We will contact you to arrange a delivery date.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Installation Service
Let us install your new appliance for you. Our installation service covers most of the UK, but you can check if it's available in your area by entering your postcode on the basket page.
Visit our appliance installation page to learn more about pricing and what's included.
**Installation available subject to postcode.
Recycling Services
We can take away your old appliance, unwrap your new one and recycle all that pesky packaging for you.
Just select 'Recycle Old Appliance' and 'Unwrap and Recycle Packaging' on the basket page.
Find out more about our appliance and packaging recycling service.
Product Protection
to complement your guarantee
Your quote
Cover for as long as you need it
£7.49
a month
What's covered
- Repairs for accidental damage - starting today
- A replacement (with same or similar features) if your appliance can't be fixed - we'll cover installation costs up to £50 for white, laundry and TV products
- Call-outs, parts and labour included, with no excess to pay
What's not covered
- Cosmetic and malicious damage
- Costs that you may incur due to your product being unusable
- Installation (other than £50 for white, laundry and TV products) and disposal charges for a replacement product
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.
Save even more with Marks+
NEW 120 Day Returns
Discover the perks:
Save £265 on this item
Free recycling (worth £25)
Exclusive competitions
Register for only £19.99
- Membership valid for 12 months
- Membership will not automatically renew


Loading
You've added an item to your basket.