Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Bosch WGG254Z0GB Series 6
Washing Machine
(Discontinued)
This item is not currently available
Service that goes further
- Product code: WGG254Z0GB
- Capacity (kg) - 10
- Spin Speed (rpm) - 1400
- Best energy class A: save energy with the most efficient class A
- Speed Perfect: get the perfect clean in up to 65% less time
- Warranty - 2 years parts and labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 845 x 598 x 588 (depth excludes knobs and door)
Energy
Rating
| Type | Washing Machine |
| Brand | Bosch |
| Model | WGG254Z0GB Series 6 |
| Also known as: | WGG254Z0GB |
| EAN: | 4242005470150 |
| Best energy class A: save energy with the most efficient class A | |
| Speed Perfect: get the perfect clean in up to 65% less time | |
| AntiStain: reliably removes four of the most common stains | |
| Iron Assist: reduce wrinkles up to 50% | |
| ActiveWater Plus: For highly efficient use of water even with smaller loads thanks to automatic load detection |
| Appliance placement | Freestanding |
| Loading type | Front-load |
| Product colour | White |
| Built-in display | Yes |
| Control type | Rotary |
| Door hinge | Left |
| Door opening | Side opening |
| Door colour | Black, Transparent |
| Rim colour | Black |
| Drum type | Wave drum |
| Cord length | 2.1 m |
| Drum volume | 70 L |
| Water fill | Cold |
| Rated capacity | 10 kg |
| Maximum spin speed | 1400 RPM |
| Spin-drying class | A |
| Noise emission class | B |
| Noise level (spin) | 74 dB |
| Washing programs | Colour, Daily care, Delicate/silk, Hand/wool, Jeans/denim, Pre-wash, Quick 15min, Quick 30min, Rinse, Spin/drain, Sport, Steam |
| Overflow protection | Yes |
| Load balancing system | Yes |
| Foam control system | Yes |
| Cycle time (max) | 230 min |
| Water Plus | Yes |
| Adjustable spin speed | Yes |
| Automatic load recognition | Yes |
| Adjustable temperature | Yes |
| Add garment (pause) function | Yes |
| Stain remover option | Yes |
| Child lock | Yes |
| Remaining time indication | Yes |
| LED program stage indicator | Yes |
| Adjustable feet | Yes |
| Feet adjustment | 12 mm |
| Bosch technologies (clothes care) | AntiStain, EcoSilence Drive™, Iron Assist, SpeedPerfect |
| Energy efficiency class | A |
| Energy consumption per 100 cycles | 51 kWh |
| Water consumption per cycle | 50 L |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Energy consumption washing per cycle | 0.511 kWh |
| Connected load | 2300 W |
| AC input voltage | 220-240 V |
| AC input frequency | 50-60 Hz |
| Current | 10 A |
| Width | 598 mm |
| Depth | 588 mm |
| Height | 845 mm |
| Weight | 73.9 kg |
| Depth with door closed | 632 mm |
| Depth with door open | 1049 mm |
Like most modern washing machines, this one is cold fill only. Some older washers also have a hot water intake, but in reality, little hot water ever gets into these machines on most washes. This is because hot water cools rapidly in household water pipes, and by the time it starts to run hot the washing machine has almost finished filling. This is particularly true nowadays because modern washing machines use a lot less water than ever before.
Customers also bought
Installation Service
Let us install your new appliance for you. Our installation service covers most of the UK, but you can check if it's available in your area by entering your postcode on the basket page.
Visit our appliance installation page to learn more about pricing and what's included.
**Installation available subject to postcode.
Recycling Services
We can take away your old appliance, unwrap your new one and recycle all that pesky packaging for you.
Just select 'Recycle Old Appliance' and 'Unwrap and Recycle Packaging' on the basket page.
Find out more about our appliance and packaging recycling service.
Loading
You've added an item to your basket.