Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Bosch WQG24509GB Series 6
Heat Pump Tumble Dryer
(Discontinued)
This item is not currently available
Service that goes further
- Product code: WQG24509GB
- Capacity (kg) - 9
- SelfCleaning Condenser
- Auto Dry
- Half load option
- Warranty - 2 years parts and labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 842 x 598 x 613 (depth excludes knobs and door)
Energy
Rating
| Type | Heat Pump Tumble Dryer |
| Brand | Bosch |
| Model | WQG24509GB Series 6 |
| Also known as: | WQG24509GB |
| EAN: | 4242005317769 |
| SelfCleaning Condenser: keep the condenser free of fluff to maintain A++ energy efficiency | |
| Auto Dry: automatically dries to the exact level of dryness you want | |
| Half load option: optimises the drying settings (load and duration) for small loads | |
| Fast drying within 40 minutes, suitable for a small volume of synthetic and thin clothing | |
| Anti Vibration Design: stable and quiet thanks to special vibration protection |
| Appliance placement | Freestanding |
| Loading type | Front-load |
| Drying system | Heat pump |
| Product colour | White |
| Control type | Buttons, Rotary |
| Built-in display | Yes |
| Door hinge | Right |
| Door style | Glass window door |
| Door colour | Black, Transparent |
| Drum volume | 112 L |
| Display type | LCD |
| Cord length | 1.45 m |
| Rated capacity | 9 kg |
| Drying class | B |
| Drying programs | Auto, Blouse/shirt, Cotton, Cupboard dry, Cupboard dry+, Delicate/silk, Down wear/duvet, Eco, Iron dry, Mix, Quick, Sport, Synthetics, Towel, Warm-up, Wool |
| Cycle time | 176 min |
| Noise level | 64 dB |
| Anti-Crease function | Yes |
| Anti-Crease cycle | 60 min |
| Half-load | Yes |
| Refrigerating medium | R290 |
| Refrigerating medium weight | 149 g |
| Delayed start timer | Yes |
| Self-cleaning | Yes |
| Delay start (max) | 24 h |
| Drum interior light | Yes |
| LED program stage indicator | Yes |
| Buzzer | Yes |
| Child lock | Yes |
| Adjustable feet | Yes |
| Feet adjustment | 15 mm |
| Filter cleaning indicator | Yes |
| Water tank full indicator | Yes |
| Ready indicator | Yes |
| Energy efficiency class | A++ |
| Energy consumption | 2.05 kWh |
| Annual energy consumption | 258 kWh |
| Energy efficiency scale | A++ to D |
| Connected load | 800 W |
| AC input voltage | 220/240 V |
| AC input frequency | 50 Hz |
| Current rating | 10 A |
| Power consumption (off) | 0.15 W |
| Power consumption (left-on) | 0.5 W |
| Depth | 613 mm |
| Width | 598 mm |
| Height | 842 mm |
| Weight | 56.4 kg |
| Depth with door open | 1096 mm |
Customers also bought
Installation Service
Let us install your new appliance for you. Our installation service covers most of the UK, but you can check if it's available in your area by entering your postcode on the basket page.
Visit our appliance installation page to learn more about pricing and what's included.
**Installation available subject to postcode.
Recycling Services
We can take away your old appliance, unwrap your new one and recycle all that pesky packaging for you.
Just select 'Recycle Old Appliance' and 'Unwrap and Recycle Packaging' on the basket page.
Find out more about our appliance and packaging recycling service.
Loading
You've added an item to your basket.